Entertainment News

Davido, Burna Boy Bag 4 Nominations Each At 2023 Trace Awards

Davido, Burna Boy Bag 4 Nominations Each At 2023 Trace Awards

Davido Burna Boy Bag 4 Nominations Each At 2023 Trace Awards – Afrobeat acts Davido and Burna Boy have each snagged four nominations at the 2023 Trace Awards. Both acts were nominated in the ‘Best Male’, ‘Song of the Year’, ‘Best Live’, ‘Best Collaboration’, ‘Best Artist’, and ‘Album of the Year,’ categories of the award show set for October 21, 2023, at the BK Arena, Kigali, Rwanda.

Organizers of the show released the full list of nominees on their official website Monday.

See list below:

Best Male

Asake (Nigeria)
Burna Boy (Nigeria)
Davido (Nigeria)
Diamond Platnumz (Tanzania)
Didi B (Ivory Coast)
K.O (South Africa)
Rema (Nigeria)

Best Female

Ayra Starr (Nigeria)
Josey (Ivory Coast)
Nadia Mukami (Kenya)
Soraia Ramos (Cape Verde)
Tiwa Savage (Nigeria)
Viviane Chidid (Senegal)

Song of the Year

“BKBN” – Soraia Ramos (Cape Verde)
“People” – Libianca (Cameroon)
“Suavemente” – Soolking (France)
“Encre” – Emma’a (Gabon)
“Sugarcane” – Camidoh (Ghana)
“Last Last” – Burna Boy (Nigeria)
“Rush” – Ayra Starr (Nigeria)
“Calm Down” – Rema (Nigeria)
“Peru” – Fireboy DML (Nigeria) with Ed Sheeran (UK)
“Sete” – K.O (South Africa)
“Cough” – Kizz Daniel (Nigeria)
“MORTEL 06” – Innoss’B (Ivory Coast)

Best Music Video

“2 Sugar” – Wizkid (Nigeria) feat. Ayra Starr (Nigeria)
“Baddie” – Yemi Alade (Nigeria)
“Kpaflotage” – Suspect 95 (Ivory Coast)
“Loaded” – Tiwa Savage(Nigeria) & Asake (Nigeria)
“Ronda” – Blxckie (South Africa)
“Tombolo” – Kalash (Martinique)
Yatapita” – Diamond Platnumz (Tanzania)

Best Newcomer

Azawi (Uganda)
Krys M (Cameroon)
Libianca (Cameroon)
Nissi (Nigeria)
Odumodublvck (Nigeria)
Pabi Cooper (South Africa)
Roseline Layo (Ivory Coast)

Best Collaboration

“Many Ways” – BNXN (Nigeria) with Wizkid (Nigeria)
“Mine” – Show Dem Camp (Nigeria) with Oxlade (Nigeria)
“Peru” – Fireboy DML (Nigeria) with Ed Sheeran (UK)
“Second Sermon” – Black Sherif (Ghana) with Burna Boy (Nigeria)
“Sete” – K.O (South Africa) with Young Stunna (South Africa), Blxckie (South Africa)
“Stamina” – Tiwa Savage with Ayra Starr (Nigeria) & Young Jonn (Nigeria)
“Trumpet” – Olamide (Nigeria) with Ckay (Nigeria)
“Unavailable” – Davido (Nigeria) with Musa Keys (South Africa)

Best DJ

Danni Gato (Cape Verde)
DJ BDK (Ivory Coast)
DJ Illans (France)
DJ Spinall (Nigeria)
Michael Brun (Haiti)
Uncle Waffles (Swaziland)

Best Producer

DJ Maphorisa (South Africa)
Juls (Ghana)
Kabza de Small (South Africa)
Kel-P (Nigeria)
Tamsir (Ivory Coast)

Best Gospel Artist

Benjamin Dube (South Africa)
Janet Otieno (Kenya)
KS Bloom (Ivory Coast)
Levixone (Uganda)
Moses Bliss (Nigeria)

Best Live

Burna Boy (Nigeria)
Fally Ipupa (DRC)
Musa Keys (South Africa)
The Compozers (Nigeria)
Wizkid (Nigeria)
Yemi Alade (Nigeria)

Best Dancer

Robot Boii (South Africa)
Tayc (France)
Uganda Ghetto Kids (Uganda)
Yemi Alade (Nigeria)
Zuchu (Tanzania)

Best Artist Africa – Anglophone

Asake (Nigeria)
Ayra Starr (Nigeria)
Black Sherif (Ghana)
Davido (Nigeria)
Diamond Platnumz (Tanzania)
Fireboy DML (Nigeria)

Best Artist Africa – Francophone

Didi B (Ivory Coast)
Emma’a (Gabon)
Fally Ipupa (DRC)
KO-C (Cameroon)
Locko (Cameroon)
Serge Beynaud (Ivory Coast)
Viviane Chidid (Senegal)

Best Artist Africa – Lusophone

Gerilson Insrael (Angola)
Lisandro Cuxi (Cape Verde)
Perola (Angola)
Plutonio (Mozambique)
Soraia Ramos (Cape Verde)

Best Artist – Rwanda

Ariel Wayz (Rwanda)
Bruce Melodie (Rwanda)
Bwiza (Rwanda)
Chriss Eazy (Rwanda)
Kenny Sol (Rwanda)

Best Artist – France & Belgium

Aya Nakamura (France)
Booba (France)
Nihno (France)
Ronisia (France)
Soolking (France)
Tayc (France)

Best Artist – UK

Central Cee (UK)
Headie One (UK)
Ms. Banks (UK)
Raye (UK)
Stormzy (UK)

Best Artist – The Caribbean

Admiral T (Guadeloupe)
Bamby (French Guiana)
Kalash (Martinique)
Maureen (Martinique)
Popcaan (Jamaica)
Princess Lover (Martinique)
Rutshelle Guillaume (Haiti)
Shenseea (Jamaica)

Best Artist – Indian Ocean

Donovan BTS (Mauritius)
GaEi (Madagascar)
Goulam (Comoros)
Mikl (Reunion)
Sega el (Reunion)
Terell Elymoor (Mayotte)

Best Artist – Brazil

Djonga (Brazil)
Iza (Brazil)
Leo Santana (Brazil)
Ludmilla (Brazil)
Luedji Luna (Brazil)

Best Artist – North Africa

Amira Zouhair (Morocco)
Artmasta (Tunisia)
Dystinct (Morocco)
El Grande Toto (Morocco)
Kader Japonais (Algeria)
Raja Meziane (Algeria)

Album of the Year

“DNK”- Aya Nakamura (France)
“Love Damini” – Burna Boy (Nigeria)
“Maverick” – Kizz Daniel (Nigeria)
“More Love, Less Ego” – Wizkid (Nigeria)
“Timeless” – Davido (Nigeria)
“Work of Art” – Asake (Nigeria)

TheFacts

Full Stack Developer, Backend And Frontend. And Also Bagged a HND in Computer Science at Abubakar Tatari Ali Polytechnic Bauchi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button